ASPERGER VS. WITTGENSTEIN

Odľahčeným spôsobom hovoríme o problémoch komunikácie, jazyka a vzájomného porozumenia sa. Každý z nás má svoj jedinečný spôsob vnímania, ktorý sa môže od tých druhých zásadne líšiť. Ako nájsť spoločnú reč a pochopenie? Inšpirovali sme sa životom a dielom svetoznámeho filozofa Ludwiga Wittgensteina, u ktorého sa podľa odborníkov prejavila ľahšia forma autizmu, tzv. Aspergerov syndróm. Vďaka tomu sa na svet pozeral inak a všímal si rozdiely v našom chápaní rovnakých vecí. Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami?
Inscenácia približuje svet ľudí s touto neurovývinovou odlišnosťou, prelomové myšlienky jedného z najvýznamnejších filozofov 20. storočia, ponúka množstvo informácií a pozýva k vzájomnému rešpektu. Tešíme sa, že vám odľahčenou formou môžeme priniesť dôležité témy.

TEXT, SCÉNA, KOSTÝMY: Martin Kotúček
ÚČINKUJÚ: Peter Kadlečík, Gertrud Mária Korpič, Vlado Zboroň
HUDBA: Lenka Novosedlíková, ZVUK: Jana Šturdíková
SVETELNÝ DIZAJN: Gabriel Žitňanský
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA: Renáta Ptačin
VÝTVARNÁ SPOLUPRÁCA: Michaela Mazalánová
DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCA: Juraj Hubinák, Ján Štrbák
PRODUKCIA: Magdaléna Čisárová
FOTO: Peter Drežík
RÉŽIA: Jana Šturdíková

Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislava.

Partneri projektu: Divadlo K

NAPÍSALI O NÁS:

“Skladám pomyselný klobúk pred rozmanitosťou znázornených charakteristík, do ktorých sa na pódiu naplno vložili predstavitelia týchto postáv… keď bude ďalšie predstavenie nikomu neodporúčam ho vynechať.”

“…čo iné ako umenie má možnosti vyjadriť a sprostredkovať zmyslový a komunikačný zážitok na úrovni, o akej sa nám v podobe slov a logických vysvetlení s využitím všetkých možností prezentačnej techniky vlastne iba sníva?”

“Plejáda typov osobností, ktoré sa striedali na javisku v brilantnom prevedení trojice hercov.”

Viera Hincová,  

psychologička, lektorka, blogerka, autorka podcastu Deti bez návodu, spoluatorka portálu #beznávodu, matka dospelej dcéry s Aspergerovým syndrómom

celú recenziu nájdete na: https://www.beznavodu.sk/en/2022/09/asperger-versus-wittgenstein/

Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10
Slide 11
Slide 12