AKTUÁLNE

ONLINE PREMIÉRA A REPRÍZY

Asperger vs. Wittgenstein

V spolupráci s Divadlom Non.Garde a Divadlom K sme v decembri úspešne odpremiérovali pôvodnú autorskú inscenáciu Asperger vs. Wittgenstein.

Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj. Za podporu veľmi ďakujeme!

Premiéra a reprízy: 17.12, 29.12 a 30.12.2021 vo FUGE, Námestie SNP 24, Bratislava

Inscenácia inšpirovaná životom a dielom svetoznámeho filozofa Ludwiga Wittgensteina, ktoré nesie mnohé znaky dnes už známej autistickej poruchy – Aspergerovho syndrómu.

Mnoho vedcov diagnostikovalo Wittgensteinove zmeny správania širokou škálou hypotéz, v ktorých figuruje aj Aspergerov syndróm. Táto porucha mu napriek jeho nespochybniteľnej genialite celý život kontakt s okolitým svetom komplikovala. Zároveň výrazne ovplyvnila jeho prelomové filozofické myšlienky v oblasti jazyka a vzájomnej komunikácie. Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať , keby sme ho vnímali ich zmyslami? Dokázali by sme porozumieť tomu, čo sa deje okolo nás, či objaviť nové súvislosti ako niektorí autistickí géniovia?  Ústredným motívom inscenácie je problém komunikácie, jazyka a vzájomného porozumenia sa. Každý z nás má svoj jedinečný spôsob vnímania, ktorý sa môže od tých druhých zásadne líšiť…

Text, scéna, kostýmy: Martin Kotúček, Účinkujú: Peter Kadlečík,  Gertrud Mária Korpič, Vlado Zboroň, Hudba: Lenka Novosedlíková, Pohybová spolupráca: Renáta Ptačin, Dramaturgická spolupráca: Juraj Hubinák, Ján Štrbák, Produkcia: Magdaléna Čisárová, Réžia: Jana Šturdíková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *