4D

4D_plagat_graf.design.sturdikova_mensiTajomná poetická vízia v čase a priestore.

Autori a účinkujúci: Lucia Čarnecká, Jana Šturdíková, Peter Brezňan, Diana Strauszová
Scéna a kostýmy: Diana Strauszová
Hudba: Vlado Šarišský
Réžia: autori a účinkujúci
Premiéra: 14. jún 2010

Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6

Ohlasy:

Divadlo Non.Garde experimentuje s emóciami

Žiadne divadelné dosky a v radoch zoradené sedadlá. Bratislavské experimentálne divadlo Non.Garde nie je klasickým kamenným divadlom. Predstavenie 4D, ktorým Non.Garde zakončilo tohtoročnú sezónu, si skutočne zaslúži prívlastok otvorené. Stoličky rozostavané do kruhu okolo akéhosi obdĺžnika. Divákov delí od hercov záves z bielych pokladničných blokov, ktorý je na dosah rúk. Dve ženy a jeden muž chodia vo svojej “klietke” a recitujú vlastné texty.
Autentickosť sa odráža v textoch, ktoré si napísali na niektoré pásy bieleho závesu. Nožnicami si ich postupne odstrihávajú a čítajú.
Počas polhodinového predstavenia začnú vytvárať v strede “javiska” akúsi abstraktnú klenbu z bielych pásov. Zvyšné padajú za obeť nožniciam, až sa pódium úplne odhaľuje okolosediacim návštevníkom. Tí len ticho sedia a čakajú na záverečnú klaňačku. Tá však neprichádza. To, že sa predstavenie skončilo, naznačia hlavní protagonisti, keď sa začnú dohadovať na káve dole v kaviarni. Až vtedy divákom dochádza, že je čas na potlesk.
“Šlo nám aj o výtvarný presah. Spájame všetky formy umenia, aké sa dajú. Koľkokrát to ani nie sú klasické predstavenia, ale výtvarné inštalácie. Často tvoríme bez slov. Ide skôr o emočnú a asociačnú linku, ako mať presne stanovený text. Snažíme sa prekračovať hranice,” povedala jedna z členiek divadla Jana Šturdíková.
Divadlo Non.Garde založili pred tromi rokmi absolventi VŠMU. Sídli v Stredoeurópskom dome fotografie. Ročne vyprodukuje dve až tri inscenácie, niekoľko otvorených predstavení, ale aj program pre deti.

Zuzana Sotáková, Pravda, 16. júna 2010

(prevzaté z: http://kultura.pravda.sk/divadlo-non-garde-experimentuje-s-emociami-f2i-/sk-kdivadlo.asp?c=A100616_142746_sk-kdivadlo_p46)